SDDTC Championship Show 2003

21st September 2003.  Judge: Mrs P D Hulme (Hendell)

 

 

 

Main Results
Dog CC & B.I.S MacBeth's CANADIAN CH. GLAHMS GOLDEN LEGACY
Reserve Dog CC Power's NEEDWOOD TWICE NIGHTLY
Bitch CC France's CH TORBRAE DANCE ON DREAMS
Reserve Bitch CC De Bakker's JOSEPHINE BAKER OF COQUET WATER ATC AD00145 NLD
Best Puppy

Bromley's MISHAHDA CINNAMON CRUMBLE

Best Veteran

Sawyer's CH. ABBEYWATER MAGIC MEMORY AT WENABARR

 

 

Class Results - Dogs
Minor Puppy Absent
Puppy 1st : Hows' KUDDLEMEE GERSHWIN
Junior 1st : Williams' WESTWALL SKYLARK
2nd : McGolarick's POYNTON COMANCHE
Novice 1st : Power's NEEDWOOD TWICE NIGHTLY
2nd : Milliner's ZANEUS ZACHARY
Graduate 1st : Power's NEEDWOOD TWICE NIGHTLY
2nd : Ambler's STINCHCOMBE CORNUS
3rd : Milliner's ZANEUS ZACHARY
Post Graduate 1st : Munson's MARGHAM PAPERBACK WRITER AT JANMUN
2nd : Ambler's STINCHCOMBE CORNUS
3rd : Milliner's ZANEUS ZACHARY
Limit 1st : Derry's VISTCA VAN DER VALK
2nd : Hamilton's MARGHAM LORD OF THE DANCE
3rd : Perry's SOMERCLOUD TINKERMAN
Res : Jones' ZANNEUS ZIMBA
VHC : Wheeler's POYNTON GOLDEN ROD
Open 1st : MacBeth's CANADIAN CH. GLAHMS GOLDEN LEGACY
2nd : Shore's CH FINLOREN THE LAIRD OF SWANWILLOW
3rd : De Bakker's CH & INT. CH NEEDWOOD TRICKY DICKY ATC Z165601Z02
Res : Jones' ZANNEUS ZIMBA
VHC: Milliner's ZANEUS ZACHARY
Veteran 1st : Sawyer's CH. ABBEYWATER MAGIC MEMORY AT WENABARR
2nd : Halliwell's DENGOLD MULBERRY
Class Results - Bitches
Minor Puppy No Entries
Puppy

1st : Bromley's MISHAHDA CINNAMON CRUMBLE
2nd : Justice's DANDALEITH ADVENT SPICE

Junior 1st : De Bakker's JOSEPHINE BAKER OF COQUET WATER ATC AD00145 NLD
2nd : Bailey's STINCHCOMBE PENNY CRESS
3rd : Gibson & Halliwell's DENGOLD NERYS
Novice 1st : Wheble's PENACTIV LUST FOR LIFE
2nd : Bailey's STINCHCOMBE PENNY CRESS
3rd : James' ZANNEUS ZANDIE
Graduate 1st : Wheble's PENACTIV PENNYGREEN
2nd : Oakes & Searle's BRACKENFORD CAMEO
3rd : James ZANNEUS ZUESI
Post Graduate 1st : Oakes & Searle's OAKSEAL ZEPHYR
2nd : Hamilton's MARGHAM RUBY TUESDAY
3rd : Motler's RENALD IOLANTHE OF WAZZLY
Res: Bailey's STINCHCOMBE LOVE IN THE MIST
Limit 1st: Heywood's SCHALULLEKE LIZZY WEAVER
2nd: Hewitt's POYNTON POCHAHONTAS
3rd: Hamilton's PENACTIV MONDAY MONDAY AT MARGHAM
Res: De Bakker's NEEDWOOD JINGLE ATC AB03330207
VHC: Perry's BENCHARRA DREAMSCAPE
Open 1st : France's CH TORBRAE DANCE ON DREAMS
2nd : De Bakker's EMMA PEEL OF COQUET WATER
3rd : Bromley's FINLOREN FANTASIA AT MISHADA
Res: Bailey's STINCHCOMBE MEADOW SAFFRON
VHC: James' ZANEUS ZISKIT
Veteran 1st : Mannia's KHADIMAN HOBBY OF KIRSKILL
2nd : Ambler's STINCHCOMBE TIGER LILY
3rd : Fryatt's SANDYCLOSE SEABREEZE OF LYKKEHUND
Brace 1st : De Bakker
2nd : De Bakker
3rd : James
Res : Bailey
VHC : Oakes & Searle
Team 1st : De Bakker
2nd : James
3rd : Bailey