Crufts 2003

8th March 2003.  Judge: Mr G G Lakin (Marktop)

 

 

 

Main Results
Dog CC & B.O.B Buist & Chapman-King's INZIEVAR WILLIAM WALLACE
Reserve Dog CC Harpwood's CH FINLOREN FRIAR TUCK
Bitch CC France's TORBRAE DANCE ON DREAMS
Reserve Bitch CC Morrice's SHONILLIAN DANDILLY POPPET WITH DAWSHOLM
Best Puppy

Deacon's CASSENCARRIE BLITHE SPIRIT

 

 

Class Results - Dogs
Special Puppy 1st: Deacon's CASSENCARRIE BLITHE SPIRIT
2nd: Peacock & Styler's Fernroyal Magical
Special Junior 1st: Hamilton's MARGHAM LORD OF THE DANCE
2nd: Walkley's BENCHARRA BACK IN THE FRAME FOR FOLLYCOTT
Post Graduate 1st: Sample's DENTGATE WATERMARK
2nd: Mannia's FINLOREN THE LION IN WINTER
3rd: Eriksson's OAKSLEIGH SERGEANT PEPPER
Res: Lowton's MAGANBAR SUNDANCER
VHC: Hughes' MAGANBAR BLACK MULBERRY
Limit 1st: Chapman-King's INZIEVAR TINKERS GOLD
2nd: Munson's MARGHAM PAPERBACK WRITER AT JANMUN
3rd: MacInnes' GLENCOBO WREKIN LAD AT BETTYMAC
Res: Coleman's FOLLYCOTT FRANK LEE
VHC: Gibson's SOMERCLOUD HANDYMAN
Open 1st: Buist & Chapman-King's INZIEVAR WILLIAM WALLACE
2nd: Harpwood's CH FINLOREN FRIAR TUCK
3rd: Shore's CH FINLOREN THE LAIRD OF SWANWILLOW
Res: Weatherstone's CH BORDERSTONE HUSH HUSH
VHC: Gilbert's CASSENCARRIE KEYMASTER
Special Veteran 1st: Eriksson & Chapman-King's CH & INT. CH. MOSTERLADA GLENTANAR OF INZIEVAR
2nd: Chapman-King's CH INZIEVAR GOLD STANDARD
3rd: Halliwell's DENGOLD MULBERRY
Class Results - Bitches
Special Puppy 1st: Walkley's HEALAVAL BARLEY BREE WITH FOLLYCOTT
2nd: Heywood's SCHALULLEKE LIZZY WEAVER
3rd: Camm's SWANWILLOW PRIMULA AT SOMERCLOUD
Res: Cole's CASSENCARRIE CACOPHONY CULKEERAN
Special Junior 1st : Tinsley's CLOVERWOOD BORDER GOLD
2nd: Hamilton's MARGHAM RUBY TUESDAY
Post Graduate 1st : Tinsley's CLOVERWOOD MINNOW
2nd : Hewitt's POYNTON POCAHONTAS
3rd : Motler's FINLOREN LADY ELOISE AT WAZZLY
Res: Terrell's LACANMOR CLASSIC CAMEO
VHC: Chapman-King & Hislop's MOSTERLADA WILD HEATHER OF INZIEVAR
Limit 1st : France's TORBRAE DANCE ON DREAMS
2nd: Cameron & Chapman-King's INZIEVAR SILVER JUBILEE
3rd: Walkley's DENTGATE ECLISPE OVER BLAVEN
Res: Terrell's LACANMOR AUREOLA CORONA
VHC: Hamilton's PENTACTIV MONDAY MONDAY AT MARGHAM
Open 1st : Morrice's SHONILLIAN DANDILLY POPPET WITH DAWSHOLM
2nd: Harpwood's FINLOREN LADY JANE GREY
3rd: France's TORBRAE WISHING ON A STAR
Res: Jarvis' CH MOSTERLADA FOXY LADY
VHC: Hows' KUDDLEMEE ON A MOONBEAM
Special Veteran 1st : Jarvis' CH MOSTERLADA GOLDEN QUINE
2nd : Weatherstone's CH BORDERSTONE EMINANT ENVOY