Crufts 2005

10th March 2005.  Judge: Mrs Shirley Sharpe (Telgar)

 

Main Results
Dog CC & B.O.B Perry's POGLESWOOD POLE POSITION SHCM
Reserve Dog CC Harpwood's FINLOREN NICHOLAS NICKELBY
Bitch CC Deacon's CH CASSENCARRIE KALVADOS ShCM
Reserve Bitch CC Harpwood's FINLOREN LADY JANE GREY
Best Puppy

Hislop's INZIEVAR STERLING SILVER

Class Results - Dogs
Veteran 1st: Deacon's CASSENCARRIE POSTMASTER
2nd: Halliwell's DENGOLD MULBERRY
3rd: Jarvis' CH MOSTERLADA GOLDEN LOON
Special Puppy 1st: Halliwell & Corless' DENGOLD ENTERPRISE
Special Junior 1st: Rolland's FERNROYAL MONTEGUE
Post Graduate 1st: Milliner's ZANNEUS ZACHARY
2nd: Hancock's DAWSHOLM SONSIE SOJER AT DUNSKEY
3rd: Hughes' MAGANBAR BLACK MULBERRY
Res: Fisher's DENGOLD CAPTAIN ARCHER OF GYPSYWISH
VHC: Hows' KUDDLEMEE GERSHWIN
Limit 1st: Perry's POGLESWOOD POLE POSITION SHCM
2nd: Lowton's MAGANBAR SUN DANCER
3rd: MacInnes's GLENCOBO WREKIN LAD AT BETTYMAC
Res: Hamilton's MARGHAM LORD OF THE DANCE
VHC: Williams' WESTWELL SKYLARK
Open 1st: Harpwood's FINLOREN NICHOLAS NICKLEBY
2nd: Shore's CH FINLOREN THE LAIRD OF SWANWILLOW
3rd: Tinsley & Macbeth's GLAHMS STERLING SILVER (IMP) TAF
Res: Derry's CH VISTCA VAN DER VALK
VHC: Coleman's FOLLYCOTT FRANK LEE
HC: Beinhauer's CH FERNROYAL MISTER CHUCKLES AT PENACTIV
Class Results - Bitches
Veteran 1st : Harpwood's FINLOREN TILLY TROTWOOD
2nd : Morrice's CASSENCARRIE DIANTHUS OF SHONILLIAN
3rd : MacInnes' TORBRAE BLUE MOON AT BETTYMAC
Res: Jarvis' CH MOSTERLADA GOLDEN QUINE
Special Puppy 1st : Hislop's INZIEVAR STERLING SILVER
2nd : Hughes' MAGANBARS PLAY MISTY FOR ME
Special Junior 1st : Tinsley's HENDELL LADY MACBETH AT CLOVERWOOD
2nd: Andrewartha's DAWSHOLM GOWDEN ROSE
3rd : Jarvis' MOSTERLADA SILVER LINING
Res: Burnett's OAKSLEIGH DIAMOND LIL
VHC: Fisher's GYPSYWISH WILLOW O'WISP
Post Graduate 1st : Deacon's CASSENCARRIE CAUSIN CHAOS
2nd : Danks' DAWSHOLM TIBBIE DUNBAR
3rd : Burnett's OAKSLEIGH CHRISTMAS CAROL
Res: Bailey's STINCHCOMBE PENNY CRESS
VHC: Danks' DAWSHOLM SILVER TAWPIE
Limit 1st : Morrice's SHONILLIAN DANDILLY MILLY
2nd: MacInnes' BETTYMAC ELIZABETH
3rd: Gibson's DENGOLD NERYS
Res: Bailey's STINCHCOMBE LOVE IN THE MIST
VHC: Hamilton's MARGHAM RUBY TUESDAY
Open 1st : Deacon's CH CASSENCARRIE KALVADOS ShCM
2nd : Harpwood's FINLOREN LADY JANE GREY
3rd : De Bakker's DUTCH CH JOSEPHINE BAKER OF COQUET WATER
Res : Heywood's SCHALULLEKE LIZZY WEAVER
VHC : Bromley's CH MISHAHDA CINNAMON CRUMBLE
HC : De Bakker's DUTCH CH NEEDWOOD JINGLE
C : France's CH TORBRAE DANCE ON DREAMS
Good Citizen 1st: Andrewartha's DAWSHOLM GOWDEN ROSE